מונה נטו 2018-05-09T12:28:10+00:00

מונה נטו

מערכת סולארית
מערכת סולארית

מונה נטו

חברת החשמל נרתמה להסדרת מונה נטו, מטרת ההסדרה היא לעודד ייצור של אנרגיה סולארית לצריכה עצמית בבתים פרטיים ובמבנים ציבוריים.
כיום, כמות שיא של 1900 MW תייצר 10% מהיקף יצור החשמל בארץ באנרגיה מתחדשת עד שנת 2020, ולכן ישנה חשיבות להסדר נושא זה.

הסדרת "מונה נטו"

אנרגיה סולארית הפכה בשנים האחרונות לנפוצה יותר ויותר בעולם ובישראל בפרט, ולכן יש צורך להסדיר את הנושא ולחשב את העלויות בצורה מסודרת.
מטרת ההסדרה המדוברת מבוססת על העיקרון של חיסכון בחשמל, הווה אומר שכל יחידת אנרגיה (קוט"ש) שהמערכת הסולארית תייצר ותיצרך, על ידי הלקוח, פשוט לא תחויב או כפי שמוגדר – "הצרכן יחויב בגין החשמל שיצרוך בתעריף בהתאם לתעריף התעו"ז באותן השעות בהן הוא צורך חשמל מהרשת מעבר לייצור העצמי, ובתוספת עלויות של גיבוי ואיזון על כל קוט"ש המיוצר על ידו". בשורה תחתונה, הרשות מעוניינת להפוך את מגמה זו לפופולרית יותר על ידי חלוקת תמריצים. המטרה בסופו של דבר לגרום לבעלי בניינים להתקין על הגגות מערכות סולאריות ולמכור חשמל לרשת.

למה זה כל כך חשוב?

כיוון שיש צורך במקום כדי להתקין את הלוחות הסולאריים, ועל כן קרקעות הן יקרות, ולכן ההתקנה על גגות של בתים פרטיים ובניינים היא אופציה זולה יותר ביחס בשימוש בקרקעות. אם כן, בעלי בניינים יוכלו להתקין את הלוחות והמערכות הסולאריות על הגגות, לצרוך את החשמל הדרוש עבורם ואת העודפים פשוט למכור, וכך ליהנות משני עולמות – גם צריכת אנרגיה ירוקה שאינה פולטת מזהמים, וגם למכור את העודפים לרשת לצורך שימוש בהם. אין ספק כי צעד זה הוא מבורך, כך שהגגות בישראל יתמלאו בלוחות סולאריים ויקדמו את מטרת הממשלה, שהרי שמדינת ישראל התחייבה בשנים האחרונות ל-10% בייצור מערכות סולריות עד לשנת 2020.

השלבים הראשונים להתקנת מערכות סולאריות:

  • בדיקת התאמה – בשלב הראשון עלינו לבדוק אם ניתן להתקין את המערכת על הגג. האם הגג רשום כחוק ומכיל היתרי בנייה חוקיים.

  • שטח מתאים – עלינו לבדוק האם השטח מספיק כדי להכיל את הלוחות הסולאריים.

  • כיוון הגג – כאשר מדובר על גג שטוח, אין כל משמעות לכיוונים, אך כאשר מדובר בגגות רעפים יש צורך לבחון את הכיוון, כאשר הכיוון המומלץ הוא לצד דרום – שהוא בעל חשיפה טובה יותר לקרני השמש.

  • שיפוע – השיפוע הטוב יותר של גג רעפים הוא 26 מעלות, שאז קליטת השמש תהיה טובה יותר. כמו כן, יש צורך לבדוק שאין אלמנטים החוסמים את קרני השמש כמו בניינים, עצים וכו'.

  • אישורים – כדי להתחיל בתהליך ההתקנה יש צורך באישורים שונים כגון אישור מהנדס חשמל, אישור מהנדס קונסטרוקציה (במידה ומדובר על גג שטוח או קרקע), אישור של מועצת תכנון ובניה ואישורים נוספים על פי הצורך.

חברת "פפו חשמל חינם" מובילה את התחום  האנרגיה הסולארית במטרה לחולל מהפכה של ממש בנושא פליטת זיהום האוויר. החברה מבצעת תכנון וייצור של מערכות סולאריות ביתיות ומעניקה שירות למבנים פרטיים ומשרדים. צוות החברה מלווה את הלקוח באופי אישי החל משלב האישורים ועד לסיום ההתקנה.

לפרטים נוספים, צרו קשר